Market çalışma saatleri 2020: Marketler saat kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor?

KOVİD-19 salgınına neden olan Corona virüsü önlemleri ile ilgili bir son dakika haberi daha geldi. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni genelgeye göre market çalışma saatleri değişti. Bu duyurunun ardından vatandaşlar, marketler saat kaçta açılıyor ve kaçta kapanıyor sorusunun yanıtını araştırmaya başladı. Bakanlık tarafından, KOVİD-19 salgınını önlemeye yönelik yapılan düzenleme çalışması sonrası değişen İstanbul, Ankara, İzmir, Konya ve diğer tüm illerimizdeki market çalışma saatleri ve açılış kapanış vakitleri haberimizde yer alıyor. 

Market çalışma saatleri 2020: Marketler saat kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor?
Editör: Bilgiyet
05 Kasım 2020 - 21:06

Market çalışma saatleri değişti! Corona virüsü yayılımını engellemek için sosyal hayatın birçok noktasında çeşitli önlemler alınıyor. Bu önlemler, hem birey hem de devlet düzeyinde alınıyor. Son olarak, İçişleri Bakanlığı tarafından yeni bir genelge yayınlandı ve market çalışma saatleri yeniden düzenlendi. İçişleri Bakanlığı tarafından bu kararın duyurulmasının ardından vatandaşlar, 'Corona virüsü nedeniyle marketler saat kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor?' sorusunun yanıtını araştırmaya başladı.

MARKETLERİN ÇALIŞMA SAATİ DEĞİŞTİ Mİ?

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine Koronavirüs (Kovıd-19) salgını ile mücadele kapsamında ek bir genelge daha gönderdi. Genelgeyle marketlerin çalışma saati ve marketlerde alışveriş yapan müşteri sayısı düzenlendi. Ayrıca tüm şehir içi ve şehirlerarası çalışan toplu taşıma araçları, geçici bir süreliğine araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50'si oranında yolcu kabul edecek.

İşte genelge ile ilgili çarpıcı detaylar ve market çalışma saatleri;
 

MARKETLER KAÇTA AÇILIP KAÇTA KAPANACAK?

Market içinde belirlenen sayıda müşteri var ise içerden müşteri çıkmadan başka müşteri içeriye alınmayacak.

Genelgeye göre, il ve ilçelerdeki küçük, büyük tüm marketler en fazla 09:00-21:00 saatleri arasında hizmet verebilecek Market içindeki en fazla müşteri sayısı müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın (depolar, idari bürolar vb. hariç) onda biri kadar olacak. Tüm marketler, hizmet alanı büyüklüğüne göre içeride bulunabilecek maksimum müşteri sayısını market girişlerine asarak ilan edecek.
 

Market içinde belirlenen sayıda müşteri var ise içerden müşteri çıkmadan başka müşteri içeriye alınmayacak. Marketler aynı zamanda içeriye girmek için bekleyen müşterilerin en az bir metre mesafe ile beklemeleri gerektiğini sürekli hatırlatacak.

Ayrıca, markete maske olmadan girilmeyecek.