Yeraltında bulunan Değirmen ve Boyahane Çarşısı gün yüzüne çıkarıldı

Şanlıurfa'da yer altında saklı Değirmen ve Boyahane Çarşısı gün yüzüne çıkarıldı. Konu ile ilgili tarihi Gümrük Hanında bir basın açıklaması yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, "Büyüklerimiz “Urfa’nın altı da üstü kadar zengindir” derdi. Öyle bir şehirde yaşıyoruz ki nereye dokunsanız, eliniz tarihe değiyor" dedi.

Yeraltında bulunan Değirmen ve Boyahane Çarşısı gün yüzüne çıkarıldı
Editör: Bilgiyet
05 Kasım 2020 - 17:49
Yeraltında bulunan Değirmen ve Boyahane Çarşısı gün yüzüne çıkarıldı

Tarihi İpek Yolu hattı üzerinde bulunmasından dolayı tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Şanlıurfa'da yer altında saklı bir değirmen ve boyahane çarşısı bulundu.

Sahip olduğu medeniyet birikimiyle yerel sınırları aşan Şanlıurfa'nın gizemli bir şehir olduğunu aktaran Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, " Şanlıurfa, öyle bir şehir ki neresine el atarsan oradan mazi fışkırıyor, tarih akıyor. Bu zengin mirasımızın toprak altındakilerini çıkarmak ve toprak üstündekilerin korumak; eşsiz bir birikime sahip olan Urfa'nın günümüze ulaşan maddi ve manevi değerlerini korumayı en büyük vazifemiz olarak görüyoruz.

Büyükşehir Belediyesi olarak; Şanlıurfa'nın tarihi ve kültürel yerlerini cazibe merkezine dönüştürmek amacıyla birtakım altyapı ve üstyapı çalışmalarını gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmalar esnasında tarihimize ışık tutacak eserleri gün yüzüne çıkarıyoruz. Bugün de yer altında saklı, tarihi bir değerimiz olan Değirmen ve Boyahane Çarşımızı gün yüzüne çıkartmanın heyecanını ve onurunu yaşıyoruz.

 

Birçok Urfalının mazisinde önemli bir anısı olan tarihi mekanımız ortasından Halil-ür Rahman suyunun aktığı bir yerdir. Buranın rutubetli olması, iplik ve kumaş boyama sanatının işlendiği bir yerdir. Bu mesleğin günün koşulları gereği terk edilmesi nedenleriyle 40 yıl kadar önce kapatılmıştır.

Amacımız bizlere miras kalan bu kadim değerlerimizi gün yüzüne çıkararak gelecek nesillere aktarmaktır. Adeta açık hava müzesi olan Şanlıurfamızı görmeniz için ne kadar çok sebep varsa biz bu sebepleri araştırma ve çalışmalarımızla daha da çoğaltacağız" dedi.Değirmen ve Boyahane Çarşısı gün yüzüne çıkarıldı.